Od jakich czynników zależy ostateczny koszt druku 3D?

Zobacz wydruk 3D cena na http://tinyurl.com/yym487wu.

Możliwość zamówienia wydruku 3D każdej makiety, projektu bądź modułów z tworzyw sztucznych znacznie obniża koszty ponoszone przez wiele firm. O ile intencją przedsiębiorstwa jest seryjna produkcja, zazwyczaj decyduje się ono na zakup własnych profesjonalnych drukarek 3D oraz zatrudnienie obsługujących je specjalistów. Jeśli jednak w grę wchodzi produkcja wyrobu o niewielkim nakładzie lub konieczność skorzystania z modelu 3D jest epizodyczna, tańszym rozwiązaniem jest zamówienie wydruku w firmie zewnętrznej. W takich przypadkach przy planowaniu działań pojawia się zwykle pytanie: jak obliczyć cenę druku 3D?

Finalny koszt wydruku 3D – co ma na nią wpływ?

Na finalny koszt wydruku 3D oddziałuje wiele elementów. Podmiot zlecający wydruk 3D nie zawsze posiada przygotowany do druku plik w poprawnym formacie (STEP bądź STL), na bazie którego można orientacyjnie określić koszt realizacji zamówienia. Nieraz zlecający opracowuje tylko fizyczny model albo szkic projektowy. To powoduje, że cena druku 3D jest odpowiednio wyższa ze względu na potrzebę przygotowania cyfrowego wzoru z rzeczywistego obiektu z użyciem skanera 3D, czy też przeniesienia szkicu technicznego do pliku CAD. Kolejne czynniki znamiennie wpływające na końcowy koszt wydruku to, rzecz jasna, wybór samej techniki druku oraz materiałów, z których wykonany będzie produkt. Jednakowo ważne jest też to, jakie będzie zużycie materiału (zależy to głównie od rozmiaru obiektu i tego, czy wydruk będzie miał częściowe czy kompletne wypełnienie) oraz czy wydrukowany produkt będzie potrzebował dalszej obróbki (m.in. wygładzenia lub montażu dodatkowych podzespołów).

Jak oszacować cenę druku 3D?

Nie można właściwie skalkulować ceny druku 3D bez wcześniejszego kontaktu z podmiotem, u którego zamierzamy zrealizować dane zlecenie. W tym celu wypada wysłać jej plik do wyceny ewentualnie, jeśli go nie posiadamy, wypełnić kwestionariusz i jak najwnikliwiej zaprezentować specyfikę zlecenia. Szacunek ceny druku 3D wykonywany przez firmę CADXPERT jest darmowy. Eksperci CADXPERT służą także poradą odnośnie wyboru materiału oraz najodpowiedniejszej technologii druku.

Dane:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]