Czym są badania psychologiczne kierowców?

Skieruj się w to miejsce jeśli potrzebujesz zamówić badania kierowców Bielsko.

Na sytuację na drogach w szczególnej mierze rzutują kwalifikacje obsługujących poruszające się po nich auta. Naprawdę ważne okazuje się to w przypadku kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy czy kierowców ciężarówek oraz komunikacji miejskiej. W ich sytuacji ważne są tak kwalifikacje, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego powodu kierowcy z tych profesji zgodnie z przepisami muszą regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto więc napisać na ich temat parę słów. W jakich odstępach muszą być przeprowadzane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Czego spodziewać się na badaniach psychologicznych kierowców?

Badania kierowców powinny być wykonywane co pięć lat. Ta zasada nie dotyczy z kolei specjalistów, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – powinni bowiem wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania osobowości. Przybierają one formę konwersacji z badanym, w trakcie której odpowiada on na zadania dotyczące wyborów w skrajnych sytuacjach. Następna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie wykonywane są testy na odpowiednich urządzeniach, podczas których badana jest zdolność szybkiej reakcji, postrzeganie szybkości, podzielność uwagi czy widzenie w ciemności.

Badania psychologiczne kierowców – o czym pamiętać?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa rozmowę ze specjalistą, który w jej czasie informuje go, czy zaliczył badanie. Co istotne, powinniśmy wiedzieć, iż nie dla wszystkich ich rezultaty okażą się pozytywne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy jednak nieco zwiększyć. W jaki sposób? W internecie znajdziemy liczne filmy pokazujące działanie maszyn, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by wcześniej przekonać się, jak one działają.

Dane:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]