Projekty gabinetów lekarskich. Co należy wiedzieć urządzając gabinet?

Więcej informacji o aranżacji gabinetu lekarskiego - kliknij w to miejsce.

Planowanie gabinetu medycznego to nie jedynie kwestia estetyki oraz wizerunku, ale również wiedzy. Porządnie zaprojektowany gabinet musi dawać komfort zarówno pacjentom, jak i personelowi, jednak także spełniać standardy. O czym należy pamiętać, aranżując gabinet i komu warto to zadanie powierzyć?

Projektowanie wnętrz gabinetów lekarskich to nie taka łatwa sprawa

Dobrze zaprojektowany gabinet lekarski musi spełniać parę warunków:

  • być wygodny dla pacjentów oraz dla personelu,
  • zapewniać bezpieczeństwo świadczonych usług,
  • estetycznie się prezentować,
  • spełniać standardy.

Gabinet medyczny jako miejsce użyteczności publicznej powinien być zaprojektowany zgodnie z rozporządzeniami. To oznacza, iż:

  • minimalna powierzchnia gabinetu musi mieć 12 m2 dla indywidualnej praktyki medycznej i gabinetu dentystycznego lub też 15 m2 dla gabinetu doktora rodzinnego,
  • drzwi do gabinetu muszą mieć min. 95 cm szerokości,
  • łazienka powinna mieć taką powierzchnię, jaka gwarantuje całkowity obrót wózka inwalidzkiego,
  • podłoga musi być antypoślizgowa, łatwo zmywalna, odporna na działanie specjalistycznych środków chemicznych i niechłonąca środków organicznych,
  • ściany w sąsiedztwie ujęcia wodnego powinny być zabezpieczone do wysokości 1,6 m powierzchnią trwałą oraz nienasiąkliwą.

Projektowanie wnętrz gabinetów medycznych – komu je powierzyć?

Znajomość rozporządzeń to nie wszystko. Osoby specjalizujące się w projektowaniu wnętrz gabinetów lekarskich to właśnie dzięki swojemu dużemu doświadczeniu doskonale wiedzą, które materiały zastosować, aby pomieszczenie spełniało standardy, a równocześnie prezentowało się estetycznie i jednocześnie możliwie jak najbardziej przyjemnie. Profesjonaliści od aranżacji gabinetu medycznego mają też świadomość, jakie kolory zastosować, żeby wywołać pozytywne emocje u pacjentów oraz personelu.

Obok estetyki ogromnie ważna jest również ergonomiczność – odpowiednio oraz kompetentnie zaprojektowany gabinet medyczny musi być bezpieczny i wygodny.

Dane:
Medic Design
ul. Łukasiewicza 1/A16
31-429 Kraków

Mob.: +48 668 648 646
E-mail: [email protected]