Jak przewieźć 2, 3 a nawet 4 rowery? Krótko o platformach rowerowych

Znajdź bagażnik rowerowy na hak 4 rowery.

Budowa dróg rowerowych nie tylko w największych miastach, ale też w wielu miasteczkach turystycznych w Polsce i za granicą doprowadziła to tego, że pakując się na wczasy pragniemy zabrać ze sobą rower. Jeżeli jedziemy w pojedynkę, a nasz rower się składa, można po prostu zagospodarować dla niego miejsce w bagażniku samochodu. Problemy pojawiają się, gdy wyjeżdżamy w rodzinnym gronie i musimy zabrać 3-4 rowery. W takiej sytuacji najlepiej jest skorzystać z platformy rowerowej.

Czy platforma rowerowa na hak oddziałuje na prowadzenie samochodu?

Rowery można transportować na platformie rowerowej montowanej na haku bądź na dachu samochodu, instalując na nim uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego. Tak pierwsza, jak i druga metoda umożliwia przewóz aż do czterech jednośladów. Uchwyty rowerowe są mniej kosztowne, lecz mają również nieco wad. Zamocowanie, a potem zdjęcie z nich roweru, może być trudne przede wszystkim dla niewysokich osób. Poza tym zamocowanie roweru na bagażniku dachowym zmienia wysokość samochodu, i chociaż zazwyczaj nie przeszkadza to w trakcie przejazdu pod niewysokimi mostami, bramami i kładkami dla pieszych, to zmienia sterowność auta ze względu na to, iż jest on bardziej czuły na silne porywy wiatru. Natomiast platformy rowerowe zakładane na hak wydłużają pojazdy, z tej przyczyny kierowcy ich używający muszą zachować wyjątkową ostrożność w czasie parkowania tyłem i cofania samochodu. Rowery transportowane na platformie nieraz także wystają poza boczny obrys auta, co może przeszkadzać w wymijaniu innych uczestników ruchu na ciasnych ulicach.

Nim kupisz bagażnik rowerowy na hak sprawdź jego całkowity udźwig i sposób mocowania rowerów

Decydując się na nabycie bagażnika rowerowego na hak wypada najpierw rozważyć parę kwestii. Jest to stosunkowo drogi zakup, zatem powinno się już na początku wiedzieć jaką ilość jednośladów docelowo będziemy potrzebowali transportować. Platforma na rower od znanego producenta, przykładowo od Thule, będzie służyła nam lata i o ile kupujemy ją z myślą o rodzinnych wypadach, należy postawić na taką, na której zawiesimy 3 bądź 4 rowery. Inną ważną kwestią jest oszacowanie łącznej wagi rowerów – przed kupnem platformy powinno się zweryfikować czy udźwignie ona ładunek jaki planujemy na niej zamontować. Dowiedzmy się dodatkowo jak przytwierdzane są rowery do bagażnika na hak. Większa ilość zabezpieczeń podtrzymujących jednoślad na miejscu, to mniejsze zagrożenie jego przemieszczenia się w czasie podróży, grożące potencjalnym uszkodzeniem lakieru. W przypadku niepewności, jaki bagażnik na rower wybrać, rekomendujemy skonsultować się z przedstawicielem sklepu posiadającego w ofercie taki sprzęt.

Dane:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]