Rodzaje sklejki szalunkowej i jej wykorzystanie

Znajdź sklejkę Peri.

Deski szalunkowe to podstawowy komponent szalunków. Tę funkcję mogą pełnić zwykłe deski drewniane lub płyty wyprodukowane z innego materiału, jednakże zazwyczaj wykorzystywana jest sklejka szalunkowa. Ich zadaniem jest nadanie formy wylewanego betonu – dzięki nim można więc wybudować budynki z murami wykonanego z tego kompozytu. Szalunki mają również zastosowanie w budowlach murowanych, gdzie pozwalają na utworzenie otworów na stolarkę, tj. drzwi czy okna. Objaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co zrobić, jeśli jej potrzebujemy, a nie możemy kupować własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – z czego się ją wykonuje

Dawniej w szalunkach z reguły stosowane były deski z bloków drewna. Te jednak były kosztowne, a przy tym nie posiadały wymaganych parametrów – zwykle źle radziły sobie z wilgocią. W związku z tym obecnie wykorzystywana jest głównie sklejka szalunkowa. Wykonuje się ją z różnych gatunków drewna – zazwyczaj z olchy, brzozy lub topoli. W ofercie producentów znajdują się przeróżnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, do których produkcji wykorzystuje się kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Inny częstokroć wykorzystywany rodzaj to sklejka antypoślizgowa oklejona z obu stron powłoką perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – postaw na wynajem!

Spółki budowlane dysponują zazwyczaj swoją sklejką szalunkową wraz z częściami pozwalającymi na jej łączenie. Jeżeli jednak zamierzamy wybudować dom lub garaż na własną rękę, nie ma potrzeby zakupu wszystkich elementów szalunków – można je wypożyczyć, np. w Krakowie przez stronę ABCszalunki.pl. Poza samymi deskami szalunkowej, firma służy też wynajmem innych elementów potrzebnych do postawienia szalunków – m.in. głowic i łączników.

Dane:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]