Komu powierzyć hydroizolację budynku i dlaczego to ważne?

Podczas budowy dowolnego obiektu, obojętnie czy jest to biurowiec czy dom jednorodzinny, już na etapie projektowania warto zadbać o właściwe zabezpieczenie budynku przed wilgocią. Woda, która z czasem może przeniknąć do niepoprawnie albo w ogóle niezabezpieczonych murów osłabi ich wytrzymałość i zdolność do izolacji cieplnej, a także przyczynić się do rozrostu szkodliwych dla zdrowia grzybów oraz pleśni.

Które fragmenty budowli należy zabezpieczyć hydroizolacją?

Do najważniejszych elementów, jakie trzeba chronić przed wilgocią należą przede wszystkim dachy, balkony, piwnice, fundamenty i tarasy, a więc te części konstrukcji, które mają bezpośrednią styczność z opadami atmosferycznymi bądź wodami gruntowymi. Każda budowa obiektu winna być poprzedzona stosowną ekspertyzą i konsultacją z ekspertami, którzy podpowiedzą, jakie elementy potrzebują ochrony przed wodą i jakiej technologii warto użyć w stosunku do danych segmentów budynku. Przykładowo, na betonowej ścianie fundamentowej wykonuje się izolację przeciwwodną, nanosząc na nią warstwę uszczelniającej wyprawy cementowej (najlepiej i z zewnątrz i od środka), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W solidnych ścianach z pustaka wypalanego, cegły czy dziurawki zaleca się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wody. Z kolei tarasy hydroizoluje się wielowarstwowo, pamiętając o tym, żeby każda warstwa miała spadek zapobiegający kumulacji wody między nimi i odprowadzający ją. Podobnie hydrolizuje się też balkony.

Hydroizolacja – komu ją powierzyć?

Istotne jest, aby planowanie hydroizolacji, polecić kompetentnej ekipie, posiadającej długoletnie doświadczenie w prowadzeniu prac hydroizolacyjnych. Generalni wykonawcy, deweloperzy oraz inwestorzy skorzystają na współpracy ze ekspertami podczas prac związanych z hydroizolacją stropów i tarasów, uszczelnianiem zbiorników, przemysłowych obiektów żelbetowych oraz budynków w systemie „białej wanny”, a także montażem taśm PVC, taśm dylatacyjnych, uszczelek pęczniejących czy węży iniekcyjnych. Z kolei na zamówienie zarządców ukończonych już budynków ekipa ekspertów od hydroizolacji zajmie się między innymi uszczelnieniem, inwentaryzacją oraz naprawą przecieków wody, reperacją tarasów i balkonów, uszczelnieniem podszybii windowych oraz wzmocnieniem gruntów pod fundamentami.