szalunki Kraków, szalunki Peri, wypożyczalnia szalunków

Jak stosuje się szalunki?

Szalunki, nazywane też deskowaniem, to chwilowe konstrukcje pozwalające na stawianie ścian budynków. Głównie używa się ich podczas wylewania ścian z betonu – wtedy są one niezbędne do tego, by stosownie je ukształtować i powstrzymać rozlewanie się mieszanki. Ponadto szalunki stosuje się też w czasie stawiania obiektów murowanych, gdzie ich użycie pozwala na przygotowanie przelotów na bramy, okna i drzwi. W tym artykule objaśniamy, z czego wykonane są obecnie szalunki i jak inwestorzy mogą je zdobyć.

Typy szalunków

Klasycznym typem szalunków jest konstrukcja sporządzona z desek drewnianych ewentualnie grubych sklejek połączonych ze sobą za pomocą gwoździ, która po zdemontowaniu może być użyta powtórnie. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże kłopotliwa – większość wykonawców i inwestorów decyduje się zatem na użycie szalunków wielokrotnego użytku – struktur służących do szybkiego i łatwego rozkładania bądź składania. Tego rodzaju szalunki wykonuje się ze sklejki, drewna lub metalu, jak również zestawiać 2 a nawet 3 surowce. Na ogół jednakże stosuje się sklejkę – przede wszystkim z takich gatunków drewna jak topola i brzoza, a konstrukcję scalają narożniki, belki, głowice ze aluminiowe lub stalowe i łączniki.

Wynajęcie szalunków – kiedy warto?

Firmy cyklicznie parające się pracami murarskimi dysponują własnymi szalunkami. Inaczej jest jednak w przypadku brygad, które zazwyczaj świadczą inne usługi i inwestorów, którzy zamierzają zamierzających postawić jeden obiekt. Zakup wszystkich elementów koniecznych do złożenia szalunku byłby całkiem nieodpowiedzialny finansowo . Dużo ekonomiczniejszym rozwiązaniem jest wynajem szalunków.

Dane:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]