Systemy rynnowe – istotna część konstrukcji dachu

Chcesz zamówić rynny PCV? Sprawdź regamet.pl/akcesoria-dachowe/.

Systemy dachowe tworzy wiele modułów. Wśród tych, które mają największe znaczenie z punktu widzenia ich solidności oraz komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia efektywne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu komplikacji wynikających z jej kumulowania się. Nie powinniśmy zatem lekceważyć wyboru prawidłowych modułów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zadanie trudne i wymagające fachowej wiedzy oraz zręczności – podobnie jak zakładanie rynien. Co w związku z tym winniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie funkcje pełnią te systemy? Z jakich części się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Systemy rynnowe – z jakich modułów są tworzone?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z licznych mniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z różnego przekroju rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa deszczówka schodząca z dachu, składają się na nie także rynny pionowe oraz elementy znajdujące się blisko gruntu lub pod ziemią, których zadaniem jest odprowadzenie wody do kanalizacji. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na kątach budynku – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer wraz z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie wszelkich zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a później do odpływu.

Rynny plastikowe, PCV czy metalowe – które zamontować?

W asortymencie sklepów budowlanych znajdziemy orynnowanie dachu wyprodukowane z różnych materiałów – między innymi z metalu lub tworzyw sztucznych. Które z nich będą najtrafniejszym wyborem? To zależy od rodzaju obiektu budowlanego oraz tego, w jakim stopniu jest on wystawiony na działanie opadów atmosferycznych. Decyzję o doborze konkretnego rozwiązania należy zatem przedyskutować ze specjalistą.

Dane:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08