Rzeźba to jedna z pierwotnych form aktywności artystycznej. Pierwsze dzieła obecne były już wiele tysięcy lat temu i nieustannie towarzyszą nam w przeróżnych sferach naszej egzystencji. Spotykamy je przede wszystkim tam, gdzie obcujemy ze sztuką – w muzeach, świątyniach i w galeriach, ale także w przestrzeni publicznej: na rynkach i ulicach, w budynkach urzędów, a nawet w galeriach handlowych. Rozpowszechnienie rzeźb w codziennym życiu jest na tyle znaczne, iż nie całkiem uzmysławiamy sobie, że twórczość wychodzącą spod ręki rzeźbiarzy napotykamy właściwie codziennie. W naszym artykule podamy kilka przykładów potwierdzających wspomniane wyżej słowa.
Odlewy artystyczne w szkołach oraz urzędach
Dzieła rzeźbiarzy, także gdy przedstawiają ogromne wartości artystyczne i estetyczne, nierzadko bywają przez nas traktowane jako norma – w przestrzeni publicznej (choć nie tylko) są wszak obecne wręcz na każdym kroku. Liczne pomniki, jak również rzeźby rozmieszczone w przydomowych ogrodach, na ulicach bądź na zieleńcach, widoczne są wszak w zdecydowanej większości krajowych miejscowości. Ponad to niejednokrotnie można je zobaczyć także w wielu budowlach. Pełnią funkcję dekoracyjną m.in. w urzędach, szkołach czy innych gmachach użyteczności publicznej
Figury z brązu. Na imprezy lub turnieje sportowe
Podane wyżej przykłady to przede wszystkim znaczne, nieruchome prace. Jednakże stanowi to mniejszą część wszelkich rzeźb, z którymi mamy styczność w naszym codziennym życiu. Pokaźna większość z nich to jednak mniejsze prace, przeznaczone raczej do prywatnego użytku – to m.in. popiersia na zamówienie, medale czy nagrody na laureatów turniejów. Inicjatorzy rozmaitego rodzaju zawodów sportowych albo gal nie mają z tym kłopotów, bowiem kupno rzeźby na zamówienie (odlewów z brązu czy innych metali) nie generuje sporych kosztów, a ich stworzenie należy po prostu powierzyć zawodowemu rzeźbiarzowi.