Rodzaje siodeł. Wszystko co warto o nich wiedzieć

Niezależnie od tego, czy jesteś zaawansowanym jeźdźcem, czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z jazdą konną, na pewno wiesz już, że istnieje kilka rodzajów siodeł. Dlaczego jest ich tak dużo? Z jakimi spotkasz się najczęściej? Czy dobór odpowiedniego rodzaju siodła jest trudny?

Rodzaje siodeł konnych

Istnieje wiele rodzajów siodeł, co wynika z faktu, że mamy dużo jeździeckich dyscyplin sportowych, a każda z nich wymaga inaczej zaprojektowanego siodła. Inne siodła stosuje się też podczas rekonstrukcji historycznych czy hipoterapii.

Na szczęście nie ma potrzeby, aby jeździec znał wszystkie rodzaje siodeł konnych. Warto jednak wiedzieć o zasadzie, że siodło dobiera się do rodzaju aktywności, czyli do skoków potrzebujemy siodła skokowego, do rajdów siodła rajdowego, do jazdy w stylu western siodła westernowego i tak dalej.

Dobór odpowiedniego rodzaju siodła jest bardzo ważny, ale nie jest trudny. Bardziej skomplikowanym zadaniem jest prawidłowe dopasowanie siodła.

Jakie rodzaje siodeł znajdziesz w sklepie Horse-Trade.pl?

W asortymencie sklepu mamy wszystkie najpopularniejsze rodzaje siodeł, czyli:

 • Siodła wszechstronne – to siodła dla osób jeżdżących rekreacyjnie. Mogą być używane podczas ujeżdżania, jazdy w terenie lub skoków, ale nie nadają się do poważniejszego uprawiania sportu, ponieważ zostały zaprojektowane pod kątem jak największej wygody jeźdźca. Siodła wszechstronne bywają też nazywane ogólnoużytkowymi lub uniwersalnymi.
 • Siodła ujeżdżeniowe – tego rodzaju siodła charakteryzują się dużą wygodą, dzięki głęboko osadzonemu siedzisku i niemal pionowymi, długimi poduszkami kolanowymi.
 • Siodła skokowe – siodła przeznaczone do trenowania skoków przez przeszkody. Cała ich konstrukcja została stworzona z myślą o jak najbardziej efektywnym uprawianiu tego sportu, dlatego mają m.in. stosunkowo płaskie siedzisko, co ułatwia podążanie za ruchami konia oraz mocno wysunięte, miękko wyściełane poduszki kolanowe dla większego komfortu pochylonego do przodu skoczka.
 • Siodła rajdowe – są przystosowane do pokonywania długich tras, lekkie i tak wyprofilowane, aby podtrzymywać odcinek lędźwiowy kręgosłupa, dzięki czemu jeździec może komfortowo spędzać długie godziny w siodle. Ich budowa zapewnia wygodę również zwierzęciu.
 • Siodła damskie – przeznaczone do jazdy z obiema nogami po lewej stronie siodła, czyli w sposób, w jaki kobiety jeździły konno w XIX wieku. Takie siodło jest dłuższe i cięższe, dlatego nie każdego konia można nim siodłać.
 • Siodła bezterlicowe – są wykorzystywane w hipoterapii, ponieważ brak terlicy umożliwia bliski kontakt jeźdźca z koniem. Można się z nimi spotkać również podczas jazdy rekreacyjnej.

Z jakimi rodzajami siodeł konnych możesz się jeszcze spotkać?

Rzadziej spotykane rodzaje siodeł to te stosowane w sportach konnych, rekonstrukcjach historycznych oraz w innych stylach jazdy konnej.

 • Siodła westernowe – są bardzo wygodne, ponieważ zostały stworzone z myślą o długiej jeździe, często w trudnym terenie. Zaprojektowano je tak, aby były komfortowe również dla konia, nie obciążały zanadto kręgosłupa i nie powodowały otarć ani odparzeń. Ich charakterystyczną cechą jest róg, do którego niegdyś wiązano lasso do łapania bydła.
 • Siodła żołnierskie – dzisiaj spotykane przede wszystkim na pokazach rekonstrukcyjnych. Od innych siodeł odróżnia je wysoki łęk, który ułatwia utrzymanie się w siodle nawet podczas agresywnej jazdy. Siodło żołnierskie ma własną nazwę: kulbaka.
 • Siodła wyścigowe – są małe, lekkie i mają taką konstrukcję, aby umożliwić zwierzęciu jak najszybszy bieg. Niestety, z tego powodu są niewygodne dla jeźdźca.
 • Siodła dziecięce – są węższe, głębsze i bardziej miękkie niż siodła dla osób dorosłych, co zapewnia lepsze dopasowanie do dziecięcej anatomii. Dla lepszego samopoczucia małych jeźdźców siodła dziecięce często mają przypinane na rzepy bloki kolanowe.
 • Siodła do gry w polo – polo to jeden ze sportów konnych, do których zaprojektowano specjalne siodła, aby ułatwić graczom zadanie (w tym wypadku jest to wbicie do bramki przeciwnika małej piłki za pomocą długiego kija, a wszystko to podczas jazdy na końskim grzbiecie).

Źródło tekstu: https://horse-trade.pl/rodzaje-siodel