Czy susz konopny z CBD można kupić w Polsce?

W sklepach konopnych, prócz popularnych olejków CBD, można zamówić też susz. Licznym klientom nazwa i wygląd tego artykułu od razu przywodzi na myśl zakazaną prawem roślinę psychoaktywną. Tymczasem susz konopny dostępny w handlu w naszym kraju, tak jak oleje, zawiera głównie kannabidiol, a nie THC (stężenie tego związku – zgodnie z obowiązującymi regulacjami – nie może wykraczać poza 0,2%).

Uprawa suszu konopnego w nad Wisłą

Susz konopny produkowany jest z liści oraz kwiatów konopi, zatwierdzonych do legalnego obrotu. Do 2020 r. w Polsce zarejestrowanych zostało aż 9 gatunków takich konopi przemysłowych (to między innymi Rajan, konopie Wielkopolskie czy konopie Białobrzeskie), a sama ich hodowla cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród polskich rolników, nierzadko stając się istotnym źródłem ich utrzymania.

Nad Wisłą konopie siewne hoduje się dla kilku gałęzi przemysłu, m.in. celulozowo-papierniczego czy materiałów budowlanych, aczkolwiek podlega to urzędowej regulacji, co znaczy, że przedsiębiorca lub rolnik zamierzający rozpocząć ich wysiew musi najpierw dostać stosowne zezwolenie z urzędu miasta lub gminy. Dodatkowo, przetwarzanie konopi przemysłowych możliwe jest jedynie za zezwoleniem właściwego terytorialnie marszałka województwa. Walorem konopi włóknistych jest to, iż można uprawiać je na uprawach zewnętrznych (outdoor), jak i wewnętrznych, ale także i na integrujących obie te metody uprawach w szklarniach.

Zawartość i zastosowanie suszu konopnego

Dlaczego produkcja suszu konopnego staje się popularna w naszym kraju? Kwiaty i liście konopi włóknistych, z których wytwarza się susz konopny, zawierają nie tylko liczne kannabinoidy (CBDV czy CBG), ale też terpeny (jak przykładowo Mircen oraz Limonen), które nadają poszczególnym ich odmianom łatwo wyczuwalny, oryginalny aromat. Terpeny znajdujące się w kwiatach konopi włóknistych wykorzystywane są w szeregu produktach spożywczych oraz kosmetycznych.

Ogólnie sądzi się, że kannabinoidy mają duży wpływ na organizm człowieka, a przez to, iż nie są substancją psychoaktywną, susz konopny, który je zawiera, można wykorzystać jako dodatek do terapii wspomagający walkę z reumatyzmem, stresem , bólem mięśni czy niektórymi chorobami układu nerwowego, jak przykładowo choroba Alzheimera. Niemało danych o wpływie, jak również dawkowaniu tych związków, można odszukać między innymi w wynikach badań naukowych upublicznionych w bibliotece online Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH).