Banknoty kolekcjonerskie znajdziesz na goldbroker.pl/banknoty-kolekcjonerskie/.
Kiedy słyszymy o kolekcjonerstwie, jedną z natychmiastowych myśli obok filatelistyki czy militarystyki jest gromadzenie monet. Jednakże monety to nie jedyne środki pieniężne, które budzą zainteresowanie kolekcjonerów. W połowie ubiegłego wieku rozwinęła się notafillia, która zajmuje się kolekcjonowaniem oraz badaniem banknotów i innych papierowych środków płatniczych.
Historia banknotów i z jakiej przyczyny je kolekcjonujemy?
Mało kto wie, że pierwowzory papierowych środków płatniczych powstały w Chinach, a nie jak wiele osób uważa – na Starym Kontynencie. Początkowa ich wersja, bliska w w swoim przeznaczeniu raczej do współczesnych weksli, wytworzona była ze skóry i pojawiła się w II w. p.n.e. za czasów Dynastii Han. Papierowe banknoty w formie jaką znamy dzisiaj formowały się zaś od VII do XII w. za czasów Dynastii Tang oraz Dynastii Song. Służyły jako udogodnienie dla handlarzy, bo zwalniały ich od przymusu podróżowania na duże odległości z dodatkowym ciężarem w postaci metalowych monet. Mieszkańcy Europy pierwszy raz usłyszeli o papierowej walucie z opowieści legendarnych podróżników z XIII w., m.in. Wilhelm z Rubruk, lecz w krajach europejskich zaczęto je stosować powszechnie między XVII a XVIII w. Z biegiem lat tę metodę płatności zaakceptowano na całym świecie. Dopiero w XXI w. papierowe banknoty są spychane na boczny tor przez coraz bardziej wszechstronną bankowość elektroniczną. Stąd też może wzięło się coraz szersze zamiłowanie do banknotów jako obiektów kolekcjonerskich, ponieważ nie tylko niosą one ze sobą wartość historyczną, ale również artystyczną – od wieków wszak imponują misternym designem.
Banknoty kolekcjonerskie – drukowane w niedużym nakładzie
Osoby kolekcjonujące banknoty, na podobieństwo kolekcjonerów monet, zbierają głównie banknoty obiegowe z rozmaitych państw świata. Są one stosunkowo łatwo dostępne, choć ich cena może być ogromna – to zależne jest od roku ich wprowadzenia w obieg oraz stanu. Osobną odmianą banknotów są banknoty kolekcjonerskie, wypuszczane w ograniczonym nakładzie, przeważnie w celu upamiętnienia zasłużonych osób ze świata polityki, kultury oraz nauki bądź historycznych zdarzeń. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 10, 20 oraz 50 zł emituje Narodowy Bank Polski. Celebrują one między innymi 90 lat odzyskania przez Polskę niepodległości (banknot 10 zł) czy 100. rocznicę utworzenia Legionów Polskich banknot 20 zł). Co ciekawe, poza znakomitymi motywami graficznymi, banknoty kolekcjonerskie mają podobne zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, m.in. nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby, mikrodruki i recto-verso.
Dane:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]