antena telewizyjna, antena naziemna, antena DVB T

Antena naziemna – cechy typowe i elementy istotne

W zdecydowanej większości domostw zobaczyć można odbiornik TV. Większość z nas nie umie wyobrazić sobie funkcjonowania bez telewizji. Aby jednak telewizor nie był bezużytecznym urządzeniem, trzeba zaopatrzyć się również w wysokiej jakości antenę. Dobrym rozwiązaniem okazuje się być antena naziemna, nazywana również anteną DVB-T, która doskonale sprawdza się w wielu okolicznościach.

Antena naziemna – co oferują producenci?

Wybór anten telewizyjnych jest w chwili obecnej naprawdę duży. W sprzedaży znajdują się anteny kierunkowe UHF/DVB-T i VHF/DVB-T, pokojowe lub siatkowe anteny DVB-T, a także anteny DIGIT i ASR – DVB-T. Dzięki wykorzystaniu anteny telewizyjnej możliwa staje się zmiana fal elektromagnetycznych na sygnał o charakterze elektrycznym. Dzięki nim można odbierać naziemne sygnały telewizyjne zarówno w sieciach kablowych, których charakter jest zbiorowy, jak również w instalacjach antenowych o charakterze indywidualnym. Dostępne obecnie w sklepach anteny DVB-T wyróżniają się głównie prostotą instalacji. Spokojnie poradzi sobie z nim każdy, kto przynajmniej parę razy miał w dłoni przyrządy potrzebne do majsterkowania. Anteny naziemne, które na ten moment oferują nam producenci, charakteryzują się też świetną wytrzymałością na działanie zmiennych czynników pogodowych. W związku z tym pozwalają na odbiór programów telewizyjnych najwyższej jakości przez niezwykle długi okres czasu.

Antena naziemna – co powinno się uwzględnić przy jej wyborze?

Ogromny wybór anten tego rodzaju sprawił, że trzeba mocno przyłożyć się do wyboru anteny, którą planujemy zastosować. Trzeba wiedzieć, że pod uwagę trzeba brać szereg czynników, rzutujących na jakość odbieranego sygnału. Istotna jest przede wszystkim odległość, w jakiej rozmieszczone są nadajniki. Informacje dotyczące ulokowania nadajników można szybko znaleźć w Internecie. Liczy się też moc z jaką pracuje nadajnik, a także jego nakierowanie. Pod uwagę brać należy w każdym przypadku ułożenie obszaru, który oddziela nadajnik od punktu , w którym znajduje się antena naziemna. Ogromne znaczenie ma również to, czy zamieszkujemy na terenie otwartym czy raczej w mieście.

Dane:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]