Dowiedz się, gdzie kupić kantar.
Kantar jest powszechnie używanym elementem uprzęży dla konia. Mylony jest z uzdą, gdyż jedyną różnicą pomiędzy nimi jest nieobecność wędzidła – elementu wkładanego do pyska umożliwiającego przekazywanie sygnałów do stąpającego konia. Kantar to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia jeździeckiego, z którym konie praktycznie się nie rozstają. Skutkiem tego musi on być dopasowany do rozmiaru i zarysu głowy zwierzęcia, a także nie być powodem powstania uszkodzeń skóry. Jak więc dobrać odpowiedni kantar dla konia? Na które jego atrybuty wypada zwrócić uwagę?
Co odpowiedniejsze dla konia – kantar sznurkowy czy podszywany?
W sprzedaży odnajdziemy różne warianty kantarów: skórzane, taśmowe, podszywane i sznurkowe. Te ostatnie, zwane także halterami, są rekomendowane z uwagi na ogromną kontrolę, którą dżokej za ich pośrednictwem ma nad koniem. Dla zwierzęcia znacznie wygodniejszy jest jednak kantar skórzany albo taśmowy. Dużo większą wygodę przynoszą kantary podszywane – przykładowo prawdziwym albo syntetycznym futrem, które da się zdjąć celem konserwacji. Taki kantar znakomicie chroni przed powstaniem uszkodzeń skóry, a jednocześnie pozwala przywiązać konia w trakcie pielęgnacji i dawać możliwość kierowania nim podczas treningów albo spacerów.
Kantary – które dla koni szetlandzkich a które dla ras zimnokrwistych?
Wytwarzanych jest kilka rozmiarów kantarów dla koni. Rozmiar mini to foal, który przeznaczony jest dla kucy miniaturowych lub źrebiąt. Kolejny to shetty (0), którego powinni używać posiadacze koni szetlandzkich oraz większych źrebiąt. Kantar zwany pony (1) został z kolei opracowany dla kucy (np. walijskich) i rocznych koni większości ras. Cob i full (2 i 3) to kantary średniej wielkości i są odpowiednie między innymi dla trakenów, koni półkrwi arabskiej, wielkopolskich oraz huculskich. Maksymalny rozmiar to xfull (4), który dedykowany jest dla ras zimnokrwistych (jak konie ardeńskie albo shire) i dużych ras gorącokrwistych (np. kladrubskich).
Dane:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków
Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail:
[email protected]