Podstawowe informacje o systemie rozliczeń SWIFT

Wszystko, czego trzeba dowiedzieć się o systemie SWIFT, odnajdziesz na https://flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/.

Mimo, że de facto regularnie korzystamy z przelewów bankowych, dużo Polaków pierwszy raz dowiedziało się o istnieniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania sankcji wobec Rosji jako reakcja Zachodu na konflikt zbrojny na Ukrainie. Ale system SWIFT używany jest już od lat 70-tych XX wieku i stanowi jeden z podstaw sprawnego działania bankowości światowej.

Z systemu bankowego SWIFT korzystają nie tylko banki

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku tłumaczy się na Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień natomiast ten skrót stosuje się do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby niezaprzeczalnie znacznie bardziej złożone niż teraz. SWIFT to najpopularniejszy, ale nie jedyny funkcjonujący aktualnie system tego typu. Nie licząc np. w Polsce funkcjonują również z systemów: Elixir, SORBNET oraz SEPA.Na całym świecie funkcjonują także różnorodne systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń między bankami na terenie danego kraju.

Co jest więc najważniejszym atutem systemu bankowego SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem niemal wszystkie kraje świata i korzystają z niego nie tylko banki, których liczba dziś przekracza już 11 tys., ale także domy maklerskie, giełdy oraz sporo pozostałych podmiotów finansowych. Każdy uczestnik systemu SWIFT musi mieć swój unikalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr oraz liter). Praktykuje się również przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, wówczas taki kod ma 11 znaków.

System SWIFT – prezentujemy kody BIC znanych polskich banków

Nawet jeśli jedynie okazjonalnie realizujesz transakcje międzynarodowe, warto pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub przynajmniej wiedzieć jak ekspresowo znaleźć taką informację. Poniżej znajdziesz kody BIC kilku popularnych banków, działających w Naszym kraju.

– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]