Funt – jego aktualny kurs i historyczne przeliczniki poznasz online

Tutaj odnajdziesz szczegółowe wiadomości w temacie aktualnego kursu funta.

Funt szterling, potocznie określany także mianem „funt brytyjski”, to jedna z najsilniejszych światowych walut. Pomimo przynależności pierwotnie do struktur Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej a potem Unii Europejskiej, Wielka Brytania nie przyjęła euro i pozostała przy swojej historycznej walucie.

Wartość funta szterlinga po Brexit

Na skutek Brexitu, który okazał się procesem trwającym 4 lata, cena funta względem dolara oraz euro zdecydowanie zmalała. Miało to związek między innymi z oznajmieniem przez liczne podmioty, w tym instytucje finansowe, wyjścia z rynku brytyjskiego, co zagrażało spadkiem ilości zatrudnianych pracowników, a pośrednio również obniżeniem wpływów do PKB. Odpracowywanie znacznego spadku wartości funta szterlinga z 2016 r. odbywa się stosunkowo powoli i przy dość znacznych skokach wartości waluty. Dodatkową komplikacją w tym procesie był kryzys z 2020 r. spowodowany wielomiesięcznym zamknięciem angielskiej gospodarki z powodu pandemii koronawirusa COVID-19. Trzeba aczkolwiek uwydatnić, iż funt szterling to wyjątkowo mocna waluta, obecna w Królestwie Brytyjskim już od dziewięciu wieków, która w samym tylko XX w. wyszła obronną ręką z ogromnych spadków spowodowanych anulowaniem powiązania funta ze złotem, z dewaluacji z 1949 r. oraz z poważnego ataku spekulacyjnego określanego mianem “Czarnej środy” z 1992 r.

Bieżący kurs funta – nasi rodacy wciąż go sprawdzają

Funt jest dla Polaków znaczącą walutą, w której wciąż ochoczo lokują swoje finanse. Jest tak głównie w następstwie tego, iż pomimo Brexitu, większość Polaków zatrudnionych w Wielkiej Brytanii nie wróciła do kraju i przez cały czas wspomaga finansowo swoich bliskich w Polsce. Aktualnym kursem funta szterlinga interesuje się więc spora grupa osób. Poszukują one głównie rzetelnych informacji nie tylko o cenie tej waluty, ale nieraz również analiz historycznych sięgających kilku lat wstecz. Takie analizy można znaleźć m.in. na stronie kantoru internetowego, który odświeża kurs w odstępach co parę sekund. Dane te pomagają też sprawnym inwestorom zlecać kupno waluty po najbardziej opłacalnym kursie.