Co to jest LBMA?

Handel na światowych rynkach złota i metali szlachetnych regulowany jest przez kilka instytucji, które gwarantuję standaryzację jakości produktów. Jedną z nich jest London Bullion Market Association, w skrócie LBMA. Z artykułu dowiesz się, co to jest LBMA, w jaki sposób działa i kto może dołączyć do stowarzyszenia.

LBMA – co to jest?

London Bullion Market Association (LBMA) to Stowarzyszenie Londyńskiego Rynku Kruszców, które powstało w 1987 roku z inicjatywy instytucji finansowych oraz Banku Anglii. Nazywane jest także Londyńską Giełdą Złota.

Założeniem organizacji było zrzeszanie największych banków, mennic, dostawców kruszców – złota i srebra, ale także producentów monet inwestycyjnych, sztabek złota oraz wytwórców biżuterii i wydawanie akredytacji potwierdzających jakość kruszców.

Kolejnym zadaniem instytucji jest kontrola standardów, jakie panują na londyńskim rynku złota – między innymi nadzorowanie bezpieczeństwa transakcji.

Członkostwo w LBMA to symbol ogromnego prestiżu – Stowarzyszenie Londyńskiego Rynku Kruszców przyjmuje jedynie najlepsze i najbardziej zaufane mennice. Oczywiście nie jest to jedyna tego typu organizacja, jednak należy do najbardziej szanowanych.

Dlaczego warto wybierać produkty od producentów z akredytacją LBMA?

Producenci metali inwestycyjnych, którzy mogą poszczycić się akredytacją LBMA, są na pewno godni zaufania, co ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia każdego inwestora – zarówno dużych instytucji finansowych jak i klientów detalicznych. Wytwórnie i rafinerie z akredytacją LBMA muszą produkować co najmniej 10 ton złota lub 50 ton srebra rocznie. Tak duża produkcja gwarantuje rozpoznawalność marki na całym świecie, dzięki czemu nawet inwestor detaliczny nie będzie miał problemu z upłynnieniem kruszcu w dowolnym kraju. Złoto inwestycyjne oferowane za pośrednictwem GoldBroker.pl pochodzi od wytwórców z akredytacją London Bullion Market Association.

Jak dołączyć do London Bullion Market Association?

Do grona instytucji stowarzyszonych w LBMA należą jedynie wybrane mennice, które mogą poszczycić się najwyższą jakością oferowanych kruszców. Kryteria przyjęcia do organizacji są bardzo restrykcyjne.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dołączyć do elitarnego grona? Najważniejsze jest uzyskanie pozytywnej rekomendacji od minimum trzech instytucji już zrzeszonych w LBMA, z którymi wybrany podmiot współpracuje przez co najmniej rok.

Mennice, którym uda się dołączyć do organizacji, zyskują potwierdzenie swojej wiarygodności, co ma duże znaczenie dla potencjalnych inwestorów.

Obecnie Stowarzyszenie Londyńskiego Rynku Kruszców (tzw. LBMA) liczy około 70 producentów złota i 80 producentów srebra z 23 państw. Należą do nich między innymi południowoafrykańska Rand Refinery, angielska United Precious Metal Refining INC, amerykańska US Mint, niemiecka Heraeus Deutschland GmbH & Co. KG, kanadyjska Royal Canadian Mint czy włoska Italpreziosi SpA. Na liście znajduje się tylko jeden producent z Polski – KGHM Polska Miedź S.A.

Good Delivery List

Stowarzyszenie Londyńskiego Rynku Kruszców opracowało specyfikację – Good Delivery List, która opisuje cechy fizyczne sztabek stosowanych w transakcjach na londyńskim rynku złota.

Najwyższa jakość oferowanych kruszców jest sprawdzana na podstawie kilku kryteriów. Jednym z najważniejszych wymogów jest próba metalu – akredytację LBMA mogą zdobyć jedynie mennice oferujące złoto próby 995. Kolejne kryterium to masa sztabek – od 350 do 430 uncji. Rekomendowane wymiary sztabek złota:

  • długość – 250-350 mm,
  • szerokość – 110-150 mm,
  • wysokość – 60-100 mm.

Oprócz tego sztabki muszą posiadać specjalne oznaczenia, takie jak m.in. rok produkcji czy numer serii. Złoto, które nie spełnia restrykcyjnych wymogów jest stemplowane znakiem „NGD” (Non-Good Delivery), żeby odróżnić je od sztabek zgodnych z kryteriami LBMA. Dla sztabek srebra opracowano inne warunki.

Good Delivery List jest na bieżąco aktualizowana, a inwestorzy, którzy kupują kruszce od podmiotów spełniających kryteria, mają pewność, że będą mogli uzyskać za nie najwyższą cenę.

Warto wspomnieć, że w Polsce ceny metali lokacyjnych ustalane są na podstawie notowań z Londyńskiej Giełdy Złota.

Źródło tekstu: https://goldbroker.pl/poradnik-inwestora/co-to-jest-lbma-london-bullion-market-association/