Bezpieczny leasing – co warto wiedzieć o tej formie finansowania

Leasing niewątpliwie jest jednym z najpopularniejszych wśród przedsiębiorców instrumentów finansowych. Nie powinno to rzecz jasna dziwić, gdyż jego duże zalety powodują, iż leasing bywa świetnym sposobem pozwalającym na ograniczenie kosztów wiążących się z prowadzeniem przedsiębiorstwa. W szczególności ze względu na to, iż w naszym kraju ratę leasingu traktuje się jako koszt uzyskania przychodu. Na fakt, że leasing okazuje się tak korzystny rzutuje także to, iż umożliwia on zdobycie potrzebnych do działalności firmy aktywów bez potrzeby ich kupowania. Na czym konkretnie więc opiera się leasing? O czym nie należy zapominać decydując się na taką metodę finansowania?

Na czym polega leasing?

Nazwa leasing wywodzi się z języka angielskiego, gdzie oznacza wynajem. W krajach anglosaskich prawo nie odróżnia leasingu od dzierżawy, jednak w naszym kraju są to pojęcia różne. Leasing oznacza udostępnienie przez leasingodawcę wybranego dobra leasingobiorcy, w związku z czym ten ostatni deklaruje, że będzie regulować raty leasingowe. Obiektem leasingu najczęściej są pojazdy, które zasilają flotę przedsiębiorstwa, urządzenia potrzebne do prowadzenia przedsiębiorstwa albo sprzęt do punktu sprzedaży. Po zakończeniu umowy udostępnione przedmioty muszą zostać oddane leasingodawcy, a ten zwykle odsprzedaje je w atrakcyjnej cenie.

Specjalista wskaże najlepszy leasing

W ostatnich latach w Polsce dostępnych jest mnóstwo ofert leasingu. Ich mnogość powoduje, iż trudno znaleźć wśród nich tę najlepszą – potrzebne do tego są odpowiednie kwalifikacje. A że nie każdy właściciel firmy takie posiada, wybierając leasing, dobrze postąpimy korzystając z doradztwa specjalisty. Przed znalezieniem leasingu dobrze więc odwiedzić doradcę finansowego, który powie, jak wyszukać ofertę dostosowaną do naszych potrzeb oraz zagwarantuje, iż leasing rzeczywiście będzie najbardziej opłacalnym wyjściem.