• Zespół CLA

Jak powstrzymać chorobę Alzheimera?

Aktualizacja: 1 mar 2019

Wraz ze starzeniem się społeczeństwa, wzrasta liczba osób cierpiących z powodu chorób otępiennych, które przede wszystkim są związane z podeszłym wiekiem. Choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną demencji. W wieku około sześćdziesięciu lat dotyczy ona jednej osoby na tysiąc, ale w wieku osiemdziesięciu lat już pięciu osób na tysiąc.


Choroba Alzheimera polega na neurodegeneracji, wynikającej z odkładania się nieprawidłowego białka, tzw. beta-amyloidu (o pierwszych objawach pisaliśmy szerzej we wcześniejszym wpisie na naszym Blogu) w mózgu, co z kolei powoduje obumieranie neuronów, a także obniżenie stężenia acetylocholiny - neuroprzekaźnika, mającego największe znaczenie dla naszego układu pamięci.


I to właśnie zmniejszone wydzielanie acetylocholiny przez nasz układ cholinergiczny jest uważane za przyczynę choroby Alzheimera - jest to tzw. teoria cholinergiczna. Na bazie tej teorii opracowano leki, stosowane obecnie w postępowaniu farmakologicznym w chorobie Alzheimera, np. donepezyl czy rywastygmina. Preparaty te mogą spowodować zmniejszenie narastania zaburzeń pamięci i zachowań. Niestety, badania nie wykazały oczekiwanego działania tych leków.Postępowanie terapeutyczne to nie tylko podawanie leków choremu, ale również terapia niefarmakologiczna


Choroba Alzheimera, nazywana potocznie demencją (choć pojęcie demencji jest szersze), dla skutecznego powstrzymania jej rozwoju wymaga prowadzenia terapii niefarmakologicznej - sama terapia farmakologiczna (lekami) jest niewystarczająca.


Terapia nielekowa, z uwagi na różnorodne formy stosowanych metod stymulujących procesy poznawcze chorego znacznie spowalnia rozwój choroby Alzheimera.


pacjenci biorący udział w terapii w Centrum Leczenia Alzheimera w Warszawie

Trening pamięci, trening orientacji w rzeczywistości, terapia reminiscencyjna - znacznie zmniejszają poczucie zagubienia, izolacji chorego, mogą poprawić jego samopoczucie, ułatwić komunikowanie się z otoczeniem. Zróżnicowane formy terapii zajęciowej, muzykoterapia, poezjoterapia, terapia ruchem i tańcem, redukują poczucie smutku i przygnębienia, zapewniają odczuwanie przyjemności, radości, ważności dla otoczenia, pokrywają potrzebę kontaktów społecznych i przede wszystkim są doskonałą metodą zaspokajania naturalnej dla każdego człowieka potrzeby bycia aktywnym.Opiekunowie również potrzebują wsparcia


pacjenci okazują dobre samopoczucie w różny sposób - w tym przypadku nasza Pani Paulina prowadząca terapię otrzymała taki oto piękny bukiet :))

W naszych, polskich warunkach opiekę nad chorym najczęściej sprawują bliscy chorych - współmałżonkowie lub dzieci. Obowiązek codziennej opieki nad chorym z demencją, niesie ze sobą niejednokrotnie poczucie ogromnego obciążenia opiekunów chorego i osamotnienia w codziennej batalii o dobrostan chorego.


Opiekunowie, którzy znoszą ciężar opieki nad chorym, borykają się z własnymi problemami, wynikającymi np. z zaawansowanego wieku, problemów zdrowotnych czy braku wsparcia ze strony pozostałych członków rodziny lub bliskich, a także zmagają się z izolacją i ograniczeniem kontaktów społecznych.


Opieka nad chorym - często wieloletnia, zmusza opiekuna do rezygnacji z działalności zawodowej, czy nawet z własnej rodziny. Dlatego tak istotnym jest, aby opiekun osoby chorej potrafił i mógł korzystać z pomocy innych, w tym np. wykwalifikowanych ośrodków dziennych, świadczących takie usługi, jakie świadczy nasze Centrum w ramach Terapii.


Czas, który chory spędza w ośrodku terapii, zapewnia opiekunom czas wolny dla siebie i możliwość zajęcia się swoimi sprawami, zapomnienia o problemach życia codziennego, nadrobienia spraw "odłożonych na później".Im wcześniej, tym lepiej


Niezwykle istotnym jest uświadomienie opiekunów chorych, że z wdrożeniem terapii nie należy zwlekać - ma to proporcjonalne przełożenie na spowolnienie rozwoju objawów choroby Alzheimera. Nie pozwólmy chorobie się rozwinąć, kierujmy się prostą zasadą - im wcześniej rozpoczniemy terapię, tym dłużej pacjent będzie sprawny. W zaawansowanej postaci choroby dużo trudniej jest powstrzymać proces utraty pamięci.


Osoby korzystające z dziennych ośrodków terapeutycznych, chwalą sobie przyjazną i domową atmosferę. Opiekunowie chorych zgłaszają wyraźną zmianę w zachowaniu chorego już po pierwszym, drugim spotkaniu. Chory wykazuje zauważalną zmianę nastroju i zachowania - jest pogodny i radosny. Ustępują agresywne i złośliwe zachowania, chory staje się wyraźnie rozluźniony - napięcie i smutek znikają.
#alzheimer_warszawa

465 wyświetlenia

© 2019 CLA