• Zespół CLA

Codzienna opieka nad chorym z demencją (cz. 2)

W poprzedniej części 1. na naszym blogu staraliśmy się przedstawić kilka praktycznych sposobów, aby skutecznie komunikować się z osobą dotkniętą demencją.


Tym razem chcielibyśmy zaproponować kilka rozwiązań, jak sobie radzić w przypadku gdy nasz bliski dotknięty demencja (wywołaną czy to chorobą Alzheimera czy też zespołami otępienia) jest / staje się agresywny.


Agresywne zachowanie naszego bliskiego / podopiecznego jest o tyle doświadczeniem przykrym, co trudnym do zrozumienia przez nas samych.


Musimy pamiętać o tym, że agresywne zachowania chorego:

- nie są skierowane przeciwko nam,

- nie są zależne od chorego,

- wynikają ze zmian w mózgu chorego,

- wynikają na ogół z poczucia zagrożenia, ale mogą wynikać również z dolegliwości, których chory nie potrafi nazwać (np. bólu).


Jak unikać sytuacji stresowych?


Unikajmy zbyt dużej ilości bodźców. Przykładowo, podczas rozmowy z chorym ograniczmy liczbę "grających" urządzeń w tle, tj. TV czy radio. Pozwoli to choremu na swobodną wypowiedź, bez rozpraszania go i konieczności przekrzykiwania (działa w obie strony).


Starajmy się przestrzegać "rytuału dnia". Jeśli nie musimy, nie zmieniajmy codziennych czynności. Nie znaczy to natomiast, że liczba czynności w danym dniu powinna być ograniczana - nie zamykajmy chorego w klatce. Kontakt z innymi ludźmi (rówieśnikami, osobami z podobnymi problemami) ma na ogół bardzo pozytywny wpływ na przebieg choroby i minimalizowanie napięcia u chorego, a konsekwencji - poprawę nastroju.


Nie stawiajmy chorego przed zbyt trudnymi zadaniami i nie zmuszajmy go do ich wykonywania. Spróbujmy najpierw przekonać chorego do wykonania danej czynności. Nie pospieszajmy chorego, dajmy mu tyle czasu ile potrzebuje. Nie ograniczajmy zachowań chorego - jeśli chce stać, nie każmy mu siadać.


Tam gdzie możemy, ograniczajmy konieczność podejmowania decyzji związanych z wyborem. Sami zaproponujmy następną czynność: "Ubieramy się", "Teraz jemy obiad", zamiast: "Chcesz kawę czy sok?" "Zjesz śniadanie?".


Jak działać doraźnie?


Jeśli w danym momencie mamy problem z agresywnym zachowaniem chorego, spróbujmy odwrócić jego uwagę. Zaproponujmy zrobienie czegoś konkretnego, zaproponujmy zjedzenie deseru, czy też zwróćmy uwagę na to co jest aktualnie w TV. Łatwiej będzie nam przekonać chorego do czynności, która wywołuje u chorego pozytywne skojarzenia.


Spokój, spokój i jeszcze raz spokój...


Niezależnie od tego, z jakim skutkiem poradzimy sobie z agresywnym zachowaniem chorego, pamiętajmy o podstawowej zasadzie - zachowajmy spokój. Nasza złość i frustracja pogłębi tylko złość naszego bliskiego.


Dla lepszego zrozumienia naszego bliskiego pamiętajmy o tym, że chory nie działa celowo i - pomimo tego, że często można odnieść wrażenie że jest odwrotnie - chory nie działa w sposób złośliwy. Zachowanie chorego jest od niego niezależne i wywołane czynnikami (zmiany w mózgu), na które nie ma wpływu.


Naszym zadaniem jest łagodzenie stresujących elementów dnia i ograniczanie czynników wywołujących poczucie zagrożenia u chorego.


#alzheimer #opieka #agresja


29 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

© 2019 CLA