Stożek rogówki – czym się objawia i jakie są możliwości korekcji

Na voigtklinikaoka.pl/uslugi/stozek-rogowki/ odnajdziesz więcej informacji o Cross Linking Kraków.

Keratoconus, czyli stożek rogówki, to schorzenie, które bardzo utrudnia życie – pogarsza jakość widzenia oraz może powodować kolejne choroby oczu. We współczesnych klinikach okulistycznych lekarze potrafią jednakże zaradzić tym problemom. Jak więc powinno przebiegać leczenie stożka rogówki?

Leczenie stożka rogówki – jak objawia się ta choroba?

Rogówka to transparentna część oka, która silnie skupia promienie światła. Mieści się przed tęczówką i ma wiele nocyceptorów, jest jednakże słabo ukrwiona. Około trzydziestego roku życia może ulec deformacji polegającej na uwypukleniu oraz ścieńczeniu w środkowej części. Dzieje się tak z powodu nadwątlenia tkanki, która – jak się przypuszcza – ulega działaniu rodników. Stożek rogówki powoduje astygmatyzm i miopię, przez co pacjent widzi znacznie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie światła. Chorzy uskarżają się także na pieczenie oczu, czasami zdarza się też widzenie podwójne. Choroba ta niejednokrotnie współistnieje z innymi wadami oczu, np. zapaleniem spojówek. Na szczęście obecnie osiągalne jest efektywne leczenie stożka rogówki. Na wczesnym etapie dolegliwość jest niwelowana z użyciem okularów lub soczewek kontaktowych, później jednakże konieczne jest przeprowadzenie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekcja stożka rogówki – dostępne metody

Korekcję stożka rogówki wykonuje się za pośrednictwem różnych zabiegów medycznych. Obecnie najbardziej efektywną metodą na poprawę jakości widzenia jest cross linking i wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Współczesne kliniki okulistyczne specjalizują się dodatkowo w korekcie stożka rogówki poprzez modelowanie, tj. zabieg Topoguided. Świetne rezultaty dają procedury korzystające z technologii mapowania rogówki, dzięki czemu można osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei umożliwia niwelowanie krótkowzroczności lub niezborności przy pomocy soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą także po po odpowiednim czasie zapisać się na zabieg z użyciem lasera, który całkowicie wyeliminuje wadę wzroku.

Dane:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]