Ortokorekcja – na czym polega i kiedy się ja stosuje?

Skieruj się w to miejsce, jeśli szukasz szczegółowych wiadomości w temacie ortokorekcji.

Czy noszenie szkieł korekcyjnych przy krótkowzroczności jest nie do uniknięcia? Okazuje się, że przy niedużej wadzie wzroku okulary mogą być zbędne, jeśli postanowimy wypróbować ortokorekcję.

Ortokorekcja – korekta krótkowzroczności w trakcie snu

Wady wzroku jak astygmatyzm czy krótkowzroczność są problematyczne i są w stanie dostrzegalnie obniżyć jakość życia. Można je usunąć z pomocą lasera, aczkolwiek duży odsetek osób rezygnuje z zabiegu tego typu ze strachu przed laserem bądź wręcz z powodu braku pieniędzy. Nie znaczy to natomiast, iż są one definitywnie skazane na zakładanie okularów i obserwowanie stopniowego rozwijania się wady wzroku. Krótkowzroczność można skorygować i zatrzymać jej postęp stosując ortokorekcję – bezpieczną, nieinwazyjną, a – przede wszystkim – efektywną metodę, która polega na korekcie kształtu rogówki w trakcie snu. Jak to działa? Kiedy osoba, która założyła szkła ortokorekcyjne śpi, soczewki oddziałują na nabłonek rogówki, korygując jej krzywiznę poprzez właściwe jej wypłaszczenie i tym samym likwidują przyczynę wady wzroku. Działanie ortosoczewek jest zauważalne często już na następny dzień po ich pierwszym założeniu. Wypada jednakże zaznaczyć, że nie jest to działanie trwałe jak po laserowej korekcji wzroku. Efekt utrzymuje się wyłącznie przy systematycznym noszeniu ze szkieł ortokorekcyjnych i, rzecz jasna, ścisłym przestrzeganiu wskazówek lekarza prowadzącego, ponieważ w przeciwnym wypadku mogą wystąpić powikłania. Modelowanie krzywizny rogówki przez otrokorekcję jest w pełni odwracalne – po rezygnacji z zakładania ortosoczewek rogówka wraca po pewnym czasie do swojego pierwotnego kształtu.

Czy ortokorekcja jest dopuszczalna u dzieci?

Krótkowzroczność to choroba, która dotyka osoby w różnym wieku, również kilkulatków. Całe szczęście ortosoczewki mogą stosować dzieci, które ukończyły 7 rok życia, dzięki czemu codziennie mogą cieszyć się niczym nieograniczoną aktywnością, zupełnie jak ich rówieśnicy ze zdrowym wzrokiem. Warto jednak pamiętać, iż użycie z soczewek ortokorekcyjnych nie jest możliwe przy krótkowzroczności głębszej niż -8 dioptrii. Kształt rogówki każdej osoby jest inny, z tej przyczyny soczewki stosowane w tej metodzie są dopasowywane indywidualnie, po przygotowaniu mapy rogówki i dokładnym zbadaniu jego wzroku. Istnieje kilka przeciwwskazań do korzystania z ortokorekcji, to między innymi blizny na rogówce czy uraz oka.

Dane:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]