Masz problemy z układem moczowym? Czas na wizytę u urologa!

Na https://www.scmkrakow.pl/specjalizacje/urologia/ odnajdziesz wszystko, co warto wiedzieć o urologii w Krakowie.

U szeregu pacjentów wizyta u urologa wywołuje skrępowanie. Schorzenia, jakie bada urologia, uważane są jako bardzo krępujące, co skutkuje tym, że osoby, które zauważyły u siebie niepokojące oznaki choroby, często opóźniają o wiele tygodni badanie u urologa. Takie postępowanie jednakże może skutkować groźnymi następstwami dla układu moczowo-płciowego.

Nie ignoruj tych symptomów! Sprawdź, kiedy trzeba udać się na wizytę do urologa

Urologia zajmuje się identyfikacją i leczeniem schorzeń męskiego układu moczowo-płciowego, a u pań – układu moczowego. Narządy tego układu odpowiadają między innymi za wydalanie z ustroju zbędnych soli mineralnych oraz mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako produkt uboczny rozpadu protein, czy produkcję i degradację hormonów. Na problemy z układem moczowym może wskazywać wiele różnorodnych symptomów, które w wielu przypadkach są bagatelizowane przez pacjentów w nadziei, iż same znikną. Na które więc symptomy powinno się zwrócić baczną uwagę i zareagować na nie natychmiastowym udaniem się na badanie urologiczne? Będą to przede wszystkim wszystkie zmiany związane z moczem, czyli jego ciemna barwa, spienienie bądź zauważenie w nim krwi albo ropy, ale także przerywany strumień moczu, ból bądź pieczenie przy jego oddawaniu, nie kontrolowanie moczu czy wydalanie jego zbyt małej objętości. Niektóre symptomy są też mniej wyraźne, przykładowo obrzęk stóp, ból pleców lub podbrzusza i nadciśnienie tętnicze. Urolog zajmuje się także męskim układem płciowym, wobec tego panowie winni zgłosić się do niego jeżeli mają problemy ze stulejką, z wytryskiem (m.in. gdy pojawi się krew w nasieniu), wywołaniem erekcji czy kiedy zauważą zmiany na jądrach albo prąciu. Wypada przy okazji odnotować, że mężczyźni po ukończeniu 40 lat powinni regularnie umawiać się na wizyty kontrolne, celem zbadania gruczołu sterczowego.

Codzienność pracy urologa – leczenie torbieli nerek, cystoskopia i złożone zabiegi

Pacjenci bardzo często zgłaszają się do gabinetu urologa celem wykonania cystoskopii (czyli obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (pozwalającej na rozpoznanie nowotworu tego narządu), konsultacji odnośnie wazektomii oraz leczenia torbieli nerek, wodniaka jądra czy też stulejki. Lekarze urolodzy na co dzień przeprowadzają także mnóstwo złożonych zabiegów, takich jak plastyka miedniczek nerkowych, przezcewkowa resekcja gruczołu sterczowego czy guza pęcherza moczowego i nefrektomia (czyli usunięcie nerki).

Dane:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]