Masz problemy urologiczne? Być może konieczna będzie biopsja prostaty

Uzyskaj więcej informacji o biopsji fuzyjnej.

Gruczoł krokowy, inaczej prostata, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który podobny jest pod kątem wielkości oraz postaci do kasztana. Znajduje się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada głównie za wytwarzanie płynu, w którym transportowane jest nasienie. Kłopoty z prostatą objawiają się u wielu panów wraz z wiekiem, w związku z tym tak istotne jest jej regularne badanie. Pomaga to ujawnić przerost czy też zapalenie tego gruczołu, jak również z wyprzedzeniem wykryć niebezpieczne zmiany rakowe. Powinno się zaakcentować, że rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, więc nie można bagatelizować niebezpieczeństwa jego potencjalnego powstania.

Kłopoty mikcją i erekcją – alarmujące objawy

Panowie po 45 roku życia muszą w regularnych odstępach odwiedzać gabinet urologiczny, szczególnie jeśli zauważyli niepokojące objawy związane z oddawaniem moczu, tj. wzrost częstotliwości mikcji, ból w jej trakcie, problemy w zatrzymaniu lub rozpoczęciu oddawania moczu, problemy ze wzwodem oraz ejakulacją, jak również nieregularny strumień czy krew w moczu. Jeżeli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby podejrzewać możliwość rozwoju raka, urolog zaleci badanie PSA, które polega na badaniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi oznacza ogromne prawdopodobieństwo rozwoju raka. By jednakże mieć absolutną pewność, nieodzowne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.

Biopsja prostaty – co warto wiedzieć o zabiegu?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji gruczoły sterczowego, wykonywana w szpitalnych warunkach, która dzięki zastosowaniu równocześnie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego i obrazu USG, umożliwia uzyskanie wycinków tkanki daleko dokładniej niż w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu korzysta się wyłącznie z obrazowania TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty jest dość krótkim zabiegiem, który zwykle trwa ok. 30 minut. Oprócz tego pacjent spędza również po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, więc cała procedura kończy się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna odbywa się przy znieczuleniu miejscowym, więc pomimo iż igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona zasadniczo bezbolesna. Następnie patomorfolog analizuje uzyskane wycinki gruczołu i ocenia czy są w nich widoczne zmiany rakowate.

W rzeczy samej, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą wpłynąć na możliwość wykonania biopsji prostaty. To między innymi alergia na niektóre leki, zaburzenia krzepliwości krwi czy wszczepione zastawki serca. Dlatego też zanim zapadnie decyzja o zabiegu trzeba jak najdokładniej odpowiedzieć lekarzowi specjaliście na wszelkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Dane:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]