Silniki prądu stałego – znamy i wykorzystujemy je od XIX w.

Zamów silnik elektryczny DC.

Sporo maszyn, z którymi stykamy się każdego dnia i bez których nie wyobrażamy sobie życia, wykorzystuje w swoim działaniu silniki elektryczne na prąd stały. Szczotkowe czy też bezszczotkowe, malutkie lub ogromne, te urządzenia zrewolucjonizowały nasz tryb pracy i życia, tymczasem statystyczny obywatel przeważnie nie wie, jak są one skonstruowane ani jak funkcjonują te silniki.

Podstawowe informacje o silnikach DC

Rolą silników prądu stałego jest wytwarzanie energii mechanicznej z elektrycznej. Jak informuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym kierunek oraz zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego typu istnieją od nieomalże dwóch wieków i są wspólnym osiągnięciem grupy osób. Do ich opracowania, następnie rozwoju i ostatecznie ich wprowadzenia do ogólnego użycia w rozmaitego rodzaju urządzeniach, przyczyniły się eksperymenty i wynalazki cenionych naukowców połowy XIX w., takich jak m.in. Gaston Planté, Thomas Davenport oraz Thomas Edison. Silniki DC składają się ze komutatora, rotora, statora, dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi tworzy się pole magnetyczne oraz szczotek. Współcześnie na co dzień wykorzystywane są także silniki prądu stałego bezszczotkowe, które przede wszystkim z uwagi na brak tego stosunkowo awaryjnego elementu, są postrzegane za bardziej trwałe, bezpieczniejsze i są po prostu lubiane za wysoką niezawodność oraz cichą pracę.

Gdzie wykorzystuje się silniki prądu stałego?

Powiedzieć, iż silniki DC są używane w zasadzie wszędzie to nie egzageracja. Jeżeli posiadasz czytnik CD czy też w notebooku masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach bez wątpienia użyto bezszczotkowego silnika. Silniki na prąd stały są częścią pociągów czy samochodów sterowanych radiowo, a więc gadżetów, które uwielbialiśmy jako dzieci i które pewnie sprezentujemy również naszym córkom oraz synom. Silniki tego rodzaju wprawiają w ruch duże i małe pompy hydrauliczne potrzebne w wielu gałęziach przemysłu, między innymi budowlanej, wydobywczej czy produkcyjnej. W bliskiej przyszłości, dzięki silnikom na prąd stały przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie normalnością, a już teraz te silniki ułatwiają naszą mobilność, bowiem napędzają popularne segwaye, rowery elektryczne oraz hulajnogi. Z silniczków na prąd stały korzystają też pasjonaci elektroniki do realizacji autorskich prototypów z zakresu robotyki oraz mechaniki.

Chociaż silniki prądu stałego o niskiej mocy bez trudu można zamówić w sklepach dla hobbystów albo z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego użytkowania kupić można na zamówienie jedynie u dystrybutorów, dostarczających niezawodne silniki od najlepszych światowych marek.

Dane:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]