Jak robi się topaz mistyczny?

Kup mistyczny topaz.

Niepowtarzalny wygląd oraz oryginalny, jak na topaz, kolor to najistotniejsze zalety topazu mistycznego, który od dawna cieszy się wielkim zainteresowaniem entuzjastów biżuterii. Choć na pierwszy rzut oka może się wydać, że to odmienny kamień, topaz mistyczny okazuje się w rzeczywistości normalnym topazem. Jego wyjątkowe walory są skutkiem odpowiedniej techniki wyrobu – prawdziwy topaz jest podczas niej poddawany wpływowi dużej temperatury oraz powlekany cienką warstwą kruszcu szlachetnego. Właśnie dlatego topaz mistyczny prezentuje się tak niesamowicie.

Topaz mistyczny – barwy

Kolory, które ma topaz mistyczny zależne są w szczególności od metalu, z jakim jest połączony. Szczególnie często spotykany jest czerwony topaz mistyczny, powstający w połączeniu z tytanem. Chrom sprawia zaś, że kamień przybiera purpurowy odcień, niebieski z kolei jest wynikiem rozgrzania topazu bez żadnych dodatków. Szczególnie dobre efekty przynosi obrabianie białego topazu – szczególnie pozyskanego w Afryce, Ameryce Południowej lub Azji.

Topaz mistyczny – nie tylko do eleganckich strojów

Jak przed chwilą napisaliśmy, wspaniałe cechy topazu mistycznego są wysoko cenione przez złotników. Często stosują go więc do produkcji naszyjników, pierścionków czy pozostałych ozdób. Wbrew stereotypom biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana nie tylko do eleganckich kreacji – doskonale prezentuje się również w pracy. Ważna okazuje się też różnorodność kolorów, sprawiająca, że prościej możemy wybrać ozdoby do konkretnego stroju.