Czym wyróżniają się współczesne obrączki ślubne?

Sprawdź, gdzie zamówić obrączki Kraków, wejdź na obraczki.net.pl.

Dla wielu osób ceremonia ślubu jest szczególnie emocjonującym dniem życia. Sakrament ten jednoczy nowożeńców na zawsze, a oznaką ich lojalności, uczucia i zaangażowania są obrączki.

Obrączki – cząstka sakramentu zaślubin od XIII wieku

Z początku nie było rozróżnienia na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, z tej przyczyny mają one wspólne dzieje, które sięgają kilkuset wieków przed naszą erą. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., w rezultacie czego wręczenie żonie pierścionka stało się częścią sakramentu ślubu. Mężczyźni rozpoczęli noszenie na ręku obrączki wiele stuleci później, o czym jednak niewielu pamięta. I choć uprzednio zdarzało się, że zakładali pierścienie na palec obrączkowy kiedy wyrywali się na wojnę, niemniej jednak tradycja ta rozpowszechniła się szerzej w minionym stuleciu, a dokładniej podczas II Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać wojakowi, że w domu czeka na niego małżonka, za którą ma walczyć i której winien pozostać wierny. Nad Wisłą nosi się obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej dłoni, jednak w innych krajach, jak przykładowo w Turcji, w Iranie, we Francji czy w Szwecji, zakłada się je na lewą rękę, którędy wedle tradycyjnych wierzeń biegnie “żyła miłości”, która prowadzi wprost do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para mierzy oraz poszukuje obrączek ślubnych razem, aczkolwiek zwyczaj wskazuje, że przyszła żona nie powinna dokładać się do zakupu, bo jest to zadanie przyszłego męża.

Obrączki ślubne współcześnie

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki cechują się bardziej delikatną estetyką. Na przestrzeni wieków wytwarzano je z różnorodnych surowców, w mniejszym lub większym stopniu wytrzymałych. Później zaczęto używać do tego metale (jak żelazo czy stal) uosabiające potęgę miłości. Dzisiaj do ich sporządzenia stosuje się najczęściej złoto i platynę, które są symbolem ufności wobec małżonka. Naturalnie, inkrustuje się je częstokroć kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek wciąż przeważnie kupowane są proste, uniwersalne pierścienie ze złota oraz delikatne obrączki, w których zastosowano zestawienie dwóch gatunków złota (przykładowo różowego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, świadczą również nierzadko usługę ich grawerowania. Można zatem spersonalizować obrączki dodając do nich datę ślubu, imiona małżonka czy też znaczący dla młodej pary cytat.

Dane:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]